poniedziałek, 28 grudnia 2015

Plants vs Zombies: Garden Warfare

W 2009 roku firma PopCap znana chociażby z gier Bejeweled albo Peegle, wypuściła na rynek tytuł Plants vs Zombies. Gra przez miesiące zdobywała popularność. Teraz jest dostępna na niemal wszystkie platformy.  W 2013 roku został wydany sequel, natomiast w 2014 roku PopCap podpisał umowę z EA na zrobienie nowej gry - Plants vs Zombies: Garden Warfare, czyli połączenia TPS'a i tower defence z lekką domieszką RPG. Czy to mogło sie udać?

Na wstępie zaznaczę, że jest to gra multiplayer. Tryb single player jest, jednak ogranicza się tylko do jednego sposobu rozgrywki. Po wejściu do menu mamy tryb garden ops oraz multiplayer. Znajdziemy tu także sklep z kartami, możliwość edycji postaci, naszą kolekcję oraz dodatkowe informacje.

Garden Ops opiera się na tym samym co znamy z poprzednih części. Urządzamy ogród i naszym zadaniem jest przetrwanie 10 fal zombie. Podczas nich możemy także sadzić pomocne roślinki np: Ognisty Kwiat, Kwiat Leczący czy też rzepę, która będzie walczyć z umarlakami na krótkim dystansie. Gdy uda nam się przetrwać, musimy dotrzeć na lądowisko i ponownie przetrwać, ale tym razem tylko 1 minutę. Po tym czasie odlatujemy i następuje podsumowanie. W tym trybie możemy grać jedynie roślinami

Tryb multiplayer posiada kilka wariantów. Mamy tryb deathmatch, w którym kto pierwszy zabije 50 wrogów wygrywa, tryb przejęcia, gdzie rośliny mają 5 ogrodów, a zombie mają za zadanie je przejąć, i na koniec wykonać specjalne zadanie. Kto przejmie więcej punktów, wygrywa. Tryb Gnoma, gdzie każda strona ma 3 bazy. Można je wysadzić za pomocą bomby- gnoma. Można bombę jednak rozbroić w określonym czasie. Jeżeli to się nie uda, BUM!!, Tryb mieszany, który jest mieszanką pozostałych oraz Tryb Suburbination, gdzie trzeba przejąć trzy punkty, a także Taco Bandits gdzie zombie mają za zadanie ukraść taco z budki, a następnie dać je kosmitom.

Gameplay jest troszeczkę inny, niż poprzednim razem. Przed każdą walką wybieramy stronę: Rośliny albo Zombie. Każda ze stron ma cztery klasy, różniące się punktami życia, amunicją, rodzajami ataku oraz umiejętnościami specjalnymi. Zacznijmy od roślin.

Peashooter- podstawowa klasa strzelecka. Strzela zielonymi kulkami. Umiejętności specjalne to rzut chilli granatem, ustawienie się jako wieżyczka, oraz zwiększenie na moment prędkości oraz wysokości skoku.
Sunflower- klasa typu medyk.Strzela jak karabin słonecznymi promieniami. Umiejętności specjalne to ustawienie kwiatka leczącego, uleczanie poszkodowanych oraz mega laser słoneczny.
Chomp- klasa do walki na bliską odległość. Nie ma on amunicji, gdyż walczy gryząc i połykając swoich wrogów. Jednak gdy ich przeżuwa, nie może atakować. Umiejętności specjalne to zastawienie pułapki, ukrycie się pod ziemią i atak z zaskoczenia oraz spowolnienie swojego przeciwnika mazią.
Cactus- klasa defensywna. Dobrze strzela na odległość. Umiejętności specjalne to ustawienie orzechów jako tarczy, ustawianie min ziemniaczanych oraz użycie czosnkowego drona do walki. Kaktus się wtedy nie porusza, ale dron może walczyć z powietrza. Dron ma bardzo mało zdrowia.

Teraz ogólny opis klas zombie:
Foot Soldier- klasa strzelecka. Strzela z karabinu. Umiejętności specjalne to bardzo wysoki skok, użycie bazooki oraz zasłona dymna
Scientist- klasa wspierająca. Strzela ze strzelby. Umiejętności specjalne to dwukrotne użycie teleportacji, małe urządzenie leczące oraz lepkie granaty.
Engineer-także klasa wsparcia. Strzela z granatnika. Umiejętności specjalne to zdezorientowanie przeciwnika na krótką chwilę, podobnie jak u kaktusa użycie drona oraz jazda na młocie pneumatycznym
All-Star-klasa ofensywna. Strzela z miniguna, który nie ma amunicji, jednak się przegrzewa. Umiejętności specjalne to stworzenie dwóch tarcz z kukieł do treningu, wystrzelenie małego fana jako granatu oraz uderzenie z łokcia.

Każdą z klas można edytować poprzez zmianę wyglądu, czy też nawet akcji. Każda z postaci ma także kilka swoich alternatywnych wersji, które odblokowujemy przez kupowanie kart. Mamy także możliwość zdobywania kolejnych poziomów naszych postaci, dzięki czemu zdobywamy nowe umiejętności oraz stroje. Poziomy zdobywamy wykonując zadania.

Areny, na których będziemy toczyć swoje boje to m.in. stacja kolejowa na pustyni, centrum miasta, czy też nawiedzony dom. Każda z tych plansz jest dobrze wykonana, a także jest dosyć spora. Potrzeba czasu, aby dokładnie poznać każdą z nich.

Sterowanie jest następujące(opisuję w wersji na ps3). X to skok, O to interakcja(np: Postawienie upadłego kompana na nogi), kwadrat to przeładowanie, trójkąt, R1 i L1 to umiejętności, L2 to celowanie, R2 to strzał, lewym joystickem chodzimy, prawy to celowanie, a krzyżak to gesty na tak, nie ,złość, zadowolenie(tak jak sobie wybierzemy). Chodzimy, strzelamy, unikamy, nie dajemy się zabić.

Po każdej grze dostajemy pieniądze, które możemy wydać na pakiety kart. W tych pakietach mogą być rośliny i zombie do garden ops oraz do różnych trybów, mogą być całe stroje, albo ich część, dodatkowe rzeczy itd. Każdy pakiet kart kosztuje określoną ilość pieniędzy.

Grafika jest bardzo ładna, ogólnie to chyba jeden z lepiej wyglądających shooterów, w jakie grałem. Jest kolorowo, lekko komiksowo, tekstury są w porządku, postacie i areny wyglądają doskonale. Muzyki nie ma wiele, ale jest nie do zarzucenia. Pojawia się ona głównie w menu i na koniec meczu.

Jak dla mnie gra posiada tylko jeden, dosyć spory minus, Załóżmy że nie mam internetu i chciałbym sobie pograć, ale w inny tryb niż Garden Ops. Ojoj, nie ma takiej możliwości. Brak walk z botami to dla mnie spory problem.

Jestem pewien, że pomimo tej niedoróbki będziecie się dobrze bawić przy tej grze. Jest dynamiczna, wciągająca oraz łatwa do nauczenia. Jest to jedna z najlepszych strzelanek sieciowych, w jakie grałem. Nawet jeżeli nie jesteście fanami kwiatków i zombie, to powinniście to kupić. Jestem pewien, że ta gra na pewno prędko nie padnie, tym bardziej , że ludzi do gry jest całkiem sporo, a już szykuje się druga część. Miłego zabijania zombie. I vice versa...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz